Meniu site
Statistici

Total online: 1
Vizitatori: 1
Utilizatori: 0
Publicîtate
Principală » 2014 » Mai » 16 » Mai e nevoie de câteva calculatoare, de un profesor de muzică şi de un garaj
1:51 PM
Mai e nevoie de câteva calculatoare, de un profesor de muzică şi de un garaj

De trei ani Iuri Stolearciuc este director al Şcolii generale din Cerepcăuţi. Despre această unitate, despre problemele ei el ne povesteşte ca un adevărat gospodar, căci până a fi numit director a fost profesor în această şcoală.

— Şcoala noastră are 24 de pedagogi şi 203 elevi. Anul acesta vom avea 18 absolvenţi, dintre care 2  medaliaţi. Ca exemplu, Anastasia Carliciuc, elevă în clasa a 11-a, a luat locul întâi în raion la „Istoria Ucrainei”, a participat la etapa regională a olimpiadei, spune Iuri Vasilievici. Procesul de învăţământ este în primul rând dorinţa de a învăţa şi a-i învăţa, pentru care e nevoie de eforturi din partea conducătorului. După cum a povestit directorul, au un autobuz şcolar care transportă copiii din Cerepcăuţi şi un elev şi un psiholog din Slobozia. Dar, odată cu apariţia autobuzului a apărut necesitatea de a construi un garaj. E nevoie de asemenea de ferestre pentru corpul nou. În clădirea veche, din perioada austriacă, ferestrele sunt noi, din lemn. Presa pentru unitatea şcolară a fost abonată de absolventul acestei şcoli, omul de ştiinţă Mihail Luchiniuc. Directorul general al SRL „Nadia” Vasile Bicer a oferit cărămidă pentru construirea blocurilor sanitare interioare, care cu chiu cu vai au fost finalizate.
— Problema noastră constă în aceea că circa 70 de elevi frecventează liceele din Hliboca sau Volcineţii Vechi. Probabil că ei văd în aceasta o anumită perspectivă, însă majoritatea pedagogilor noştri sunt de categorie superioară având titlul de „profesor superior”, colectivul este puternic, de aceea nu văd un sens în a chinui copiii încă de pe băncile şcolii cu naveta, a menţionat directorul. Dar, după cum a spus Iuri Vasilievici, este loc pentru un profesor talentat de muzică. Dacă cineva doreşte să-i înveţe pe copii această artă frumoasă — să se adreseze nouă. Şcoala generală din Cerepcăuţi are 11 calculatoare şi un notebook. Pentru ca în timpul lecţiilor să nu împărţim clasa pe  grupe, avem nevoie de încă câteva. Copiii din şcoala noastră învaţă nu doar o limbă străină, ci două — engleza şi germana.
Iuri Stolearciuc spune că la anul în loc de germană elevii vor să studieze franceza sau româna.
În încheierea discuţiei noastre directorul a mărturisit că iubeşte foarte mult Bucovina şi întrucât participă la sesiunile Consiliului raional (deşi nu este deputat), înţelege că bani pentru toate pur şi simplu nu sunt.

P.S. Tematic despre manifestarea care a avut loc la Şcoala generală din Cerepcăuţi a povestit Ivan Jijii. Potrivit planului, desfăşurarea lunii muncii de apărare în masă dedicată aniversării a 69-a de la Victoria asupra Germaniei fasciste, la Şcoala generală de gradele I-III din Cerepcăuţi se desfăşoară competiţii de TIR cu puşca pneumatică, tracţiune la bară fixă, dezasamblarea şi asamblarea AK-74, de fotbal şi alte feluri de sport. De asemenea, tinerii din clasele 9-11 au vizitat Secţia de frontieră „Cerepcăuţi” unde adjunctul şefului şi inspectorul de sector le-a făcut cunoscută munca, înarmarea şi tehnica secţiei. Viitorii ostaşi au studiat structura pistolului-mitralieră Kalaşnikov, a pistolului Makarov, s-au întrecut la viteza de dezasamblare şi asamblare a AK-74. Cel mai abil s-a dovedit a fi elevul clasei a 11-a Nicolai Tcaciuc.    

Larisa DUŞCEAC

 

Vizualizări: 91 | Adăugat de: Newday | Rating: 0.0/0
Formularul pentru autentificare
Căutare
Calendar
«  Mai 2014  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Arhiva materialelor
nanewday@mail.ru