Meniu site
Statistici

Total online: 1
Vizitatori: 1
Utilizatori: 0
Publicîtate
Principală » 2014 » August » 7 » Despre cea de-a treia etapă a mobilizării
5:34 PM
Despre cea de-a treia etapă a mobilizării

Cine va fi supus mobilizării şi ce-i de făcut dacă aţi primit o dispoziţie de mobilizare sau un ordin de chemare, ne spune Vitali Ciurai, comisar militar al Comisariatului regional Cernăuţi

În Ucraina, potrivit Decretului Preşedintelui P. Poroşenko „Cu privire la mobilizarea parţială”, a început cea de-a treia etapă a mobilizării care va dura 45 de zile şi va permite aducerea în stare de luptă a 15 unităţi militare de luptă şi 44 de unităţi de aprovizionare.
Între timp, bărbaţii bucovineni au primit dispoziţii de mobilizare. Ele au fost înmânate şi persoanelor cu funcţii de răspundere, şi deputaţilor, şi şefului Administraţiei regionale de stat Roman Vanzureac.

Însă, dispoziţia de mobilizare nu este un ordin de chemare şi aceasta nu înseamnă că cei care au primit-o vor fi trimişi în zona OAT. Aceasta este un document administrativ care informează militarul în rezervă că, comisariatul militar îl numeşte într-o echipă sau alta şi se bazează pe el în termenul stabilit într-o anumită unitate militară. Este vorba despre numirea în detaşamentele care vor începe să acţioneze în cazul, nu dă Doamne, agresiunii militare deschise a uneia dintre ţări, declarării mobilizării totale şi a stării de război pe teritoriul întregii ţări.

— Ce înseamnă mobilizare parţială?
— Parţială este mobilizarea desfăşurată în anumite localităţi din ţară şi se instituie în anumite părţi ale economiei naţionale, Forţele Armate ale Ucrainei, alte formaţiuni militare, Serviciul situaţiilor de urgenţă, întreprinderi, instituţii şi organizaţii.
Potrivit Decretului Preşedintelui, mobilizarea a fost declarată în toate cele 24 de regiuni ale Ucrainei şi în or. Kiev. Militarii în rezervă vor fi supuşi mobilizării în regiunile menţionate în mod proporţional.
— Dacă am primit un ordin de chemare...
— Mai întâi de toate bărbaţii trebuie să ştie că înmânarea ordinului sau informarea prin telefon o poate face reprezentantul comisariatului militar, al întreprinderilor comunal-locative sau primăriilor locale. Apoi, cei care l-au primit trebuie să fie prezenţi la ora şi în locul menţionat în ordin, sau la comisariatul militar. Trebuie să aibă la ei ordinul de chemare la încorporare, livretul militar, buletinul de identitate, fişa de evidenţă şi serviciu, iar şoferii de automobile, tancuri, tractoare, motociclete sau de alte mijloace de transport — permisul de conducere şi lucrurile menţionate în ordin. La comisariatul militar se va preciza informaţia în ceea ce vă priveşte şi apoi vă vor informa despre acţiunile ulterioare.
— Ce răspundere se prevede pentru eschivarea de la mobilizare?
— Art. 336 al CPU prevede că eschivarea de la mobilizare se pedepseşte cu privarea de libertate de la 2 la 5 ani. În cazul modificării componenţei familiei (naşterea unui copil), rezervistul trebuie să prezinte la comisariat certificatul de naştere al copilului. Dacă în familie sunt trei şi mai mulţi copii, bărbatul are dreptul la amânarea chemării în timpul mobilizării. De asemenea, trebuie să informeze despre schimbarea locului de muncă, de studii sau de trai. În caz contrar riscă o amendă între 85 şi 119 grivne.
— Cine va fi supus mobilizării şi pe baza căror criterii (vârstă, starea sănătăţii, pregătirea profesională etc)?
— Sunt supuşi serviciului militar în timpul mobilizării militarii în rezervă (cetăţeni ai Ucrainei), care pe baza concluziei comisiei medicale militare sunt apţi  pentru serviciul militar.
Vârsta militarilor care sunt supuşi mobilizării este între 19 şi 50 de ani pentru soldaţi-sergenţi; pentru ofiţeri  — până-n 55 de ani, pentru colonei — până-n 60 de ani.
— Cine nu va fi supus mobilizării parţiale?
— Nu vor fi supuşi serviciului militar în timpul mobilizării bărbaţii în întreţinerea cărora se află trei şi mai mulţi copii.
— Persoanele mobilizate vor fi trimise imediat în zona OAT sau înainte de aceasta vor participa la nişte exerciţii de pregătire?
— Cetăţenii supuşi mobilizării vor participa obligatoriu la exerciţii şi antrenamente de luptă în cadrul subunităţilor lor: grup, pluton, companie, batalion, unitatea militară.
Reînnoirea capacităţii de luptă se va face în 20-50 de zile. Persoanele mobilizate vor fi asigurate cu mijloace tehnico-materiale şi articole de protecţie individuală.

Servicul de presăal Administraţiei regionale de stat 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vizualizări: 102 | Adăugat de: Newday | Rating: 0.0/0
Formularul pentru autentificare
Căutare
Calendar
«  August 2014  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Arhiva materialelor
nanewday@mail.ru